COPowieści to rozmowy z Ludźmi elbląskiego III sektora. To trzy pytania o pasje, doświadczenia, opinie i pomysły na bardziej aktywny, kolorowy, wrażliwy, lepszy Elbląg. Nasz pierwszy Rozmówca to Agnieszka Banaś – prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.

Agnieszka Banaś - członkini Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od 1983r., pracownik Towarzystwa od 1998r. Przez cały okres przynależności aktywna działaczka Klubu Turystyki Kajakowej PTTK „Druzno” w Elblągu. W latach 2000-2004 pełniła funkcję wiceprezesa, a od 2009r. pełni funkcję sekretarza Klubu. Posiada uprawnienia organizatora turystyki PTTK i instruktora kajakarstwa oraz trenera. Od 2011r. jest członkiem Zarządu Oddziału PTTK. Od 2013r. Prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Od 2015 r. szefowa elbląskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

W 2014 roku PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej stanęło przed wielkim wyzwaniem: organizacja 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ekspresowym tempie. Udało się. Za Wami drugi finał i kolejny zbiórkowy rekord. O jakie doświadczenia, zdobyte przy pracy nad tak dużym przedsięwzięciem, czujesz się bogatsza?

To prawda, to było dla nas wielkie wyzwanie, gdyż na co dzień zajmujemy się zupełnie inną dziedziną, czyli turystyką. Organizacja Finału WOŚP to przede wszystkim ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wymagające maksymalnego poświęcenia i pracy zespołowej. Jestem bogatsza o doświadczenie w zakresie organizacji tak dużej imprezy, poznałam smak odpowiedzialności za Finał WOŚP w Elblągu. Funkcji szefa sztabu nie da się bowiem porównać z żadną inną. To nie jest „zwykłe” koordynowanie, ale jednak coś więcej – pomaganie innym.

Bardzo często zdarza się, że turyści odwiedzający Elbląg i jego okolice zachwycają się miejscami, które nam tak spowszedniały, że mijamy je obojętnie. Jakie miejsca, wydarzenia, inicjatywy poleciłabyś Elblążanom, którzy w swoim mieście i jego okolicach chcieliby zakochać się na nowo?

Właśnie w takim odkrywaniu Elbląga i okolic, turystom pomaga nasz Oddział PTTK. Poprzez udział w naszych imprezach chociażby takich jak „Soboty z przewodnikiem”, „Z przewodnikiem PTTK za miasto” i cyklicznymi rajdami do Fiszewa i Nadbrzeża, prezentujemy piękno regionu, a rzeczywiście mamy się czym się pochwalić.

Jakimi trzema słowami opisałabyś wyjątkowość Ziemi Elbląskiej?

Jest to bardzo trudne pytanie, gdyż największą siłą naszego regionu jest jego zróżnicowanie. Elbląg leży na skraju dwóch krain geograficznych, z jednej strony mamy Żuławy Wiślane, a z drugiej Wysoczyznę Elbląską. Ponadto mamy blisko Zalew Wiślany i wyjątkową krainę Kanału Elbląskiego. To nam daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o rozwój turystyki. Myślę, że na tym polega ta wyjątkowość.

rozmawiał Rafał Narnicki

 

Kolejne rozmowy będą ukazywały się co 2 tygodnie w piątek.