18 lipca 2014 weszła w życie ustawa o zbiórkach publicznych, co oznacza ułatwienia dla organizacji pozarządowych, które w ten sposób zbierają środki na realizację swoich celów statutowych. To obywatele, a nie urzędnicy będą decydować o tym, jaka akcja dobroczynna warta jest wsparcia – a w podjęciu tej decyzji pomoże im przejrzysty, ogólnopolski portal internetowy ZBIÓRKI.GOV.PL. 18 lipca wchodzi w życie nowe prawo, które między innymi znosi obowiązek uzyskiwania urzędowych pozwoleń na zbiórkę publiczną. Zostają one zastąpione zgłoszeniami publikowanymi na portalu, który zacznie działać w dniu wejścia w życie ustawy.

Zbiórki elektroniczne – np. przez przelewy - można będzie prowadzić bez dodatkowych formalności. W tym wypadku przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona jest dzięki technologii (przepływ pieniędzy jest rejestrowany).  Oznacza to, że w internecie każdy  może zbierać, na co chce – bez zezwolenia i bez zgłoszenia zbiórki publicznej(chyba, że pieniądze zbierane są na cele inwestycyjne, wtedy mogą obowiązywać przepisy regulujące inwestycje finansowe).

W przypadku organizowanych w przestrzeni publicznej zbiórek w gotówce i zbiórek darów – wystarczy proste zgłoszenie zbiórki na ogólnopolskim portalu, tam też będą publikowane sprawozdania ze zbiórki. Wszystko po to, by – nie tylko urzędnik – ale każdy obywatel miał łatwy dostęp do informacji o tym, kto i na co zbiera oraz jak rozdysponował środki. Publikacja na portalu nastąpi w ciągu maksymalnie 3 dni od wpływu zgłoszenia elektronicznego i w ciągu 7 dni – dla zgłoszenia tradycyjną pocztą (jeśli zgłoszenia nie będą wymagały uzupełnienia).

Jak od 18 lipca będzie można zgłosić zbiórkę?

Organizator zbiórki (tak ogólnokrajowej jak i lokalnej) będzie mógł zgłosić zbiórkę elektronicznie lub na piśmie, przesyłając formularz pocztą do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Zgłoszenie elektroniczne będzie bardzo proste do wypełnienia i pozwoli na szybszą rejestrację zbiórki – nawet w ciągu 3 dni. W tym celu będzie potrzebny podpis cyfrowy – ale nie trzeba się uciekać do płatnych narzędzi. Wystarczy tzw. profil zaufany ePUAP, który można w kilkanaście minut założyć na portalu ePUAP, a później jednorazowo „potwierdzić” w urzędzie skarbowym, oddziale ZUS lub NFZ (w dokumentach pod tym tekstem znajduje się instrukcja, jak to rozbić, są tam też informacje o tym, jak działa portal zbiórek).

Dlaczego wprowadzamy takie zmiany?

Nowa ustawa powstała w ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi.  Zakłada, że to obywatele, a nie urząd powinni decydować o tym, komu – jakiej organizacji i na jaki cel – przekazać swoje pieniądze. To dla nich powinna być przygotowywana informacja o zbiórkach i ich wynikach.  Wszystkie zbiórki publiczne – małe, duże, ogólnopolskie i lokalne – będą zgłaszane na ZBIÓRKI.GOV.PL. To też ułatwi społeczną kontrolę – informacja na temat zbiórek prezentowana będzie w sposób przejrzysty i dostępny dla wszystkich.

Dzięki zmianie organizacja zbiórek publicznych będzie pozbawiona zbędnych formalności. Organizatorzy zbiórek będą mogli się skupić na tym, co w dobroczynności najważniejsze – na zdobywaniu zaufania, za którym może pójść społeczne wsparcie.

Wszystkim obywatelom ustawa ułatwi poznanie skali akcji społecznych organizowanych w całym kraju. Ta wiedza zamknięta była do tej pory w segregatorach w urzędach. A wystarczy spojrzeć na cele zbiórek ogólnopolskich, na które urzędowe zgody wydawał do tej pory MAC, by zobaczyć, wokół jakich inicjatyw organizują się obywatele – są one dostępne pod tym LINKIEM

Gdzie można dowiedzieć się więcej?

Informacje na temat uzyskiwania profilu ePUAP, zgłaszania i rozliczania zbiórek oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w dokumentach załączonych do tego tekstu. Od 18 lipca wszystkie te materiały będą również dostępne na portalu ZBIÓRKI.GOV.PL.  Pytania na temat nowych przepisów można też kierować do Ministerstwa: mailowo na adres zbiorki@mac.gov.pl lub telefonicznie 22 245 58 65; 22 245 58 64 

O sprawozdawczości można poczytać tu:

https://mac.gov.pl/files/sprawozdawczosc-schemat_mailing.pdf

A o tym, co jest zbiórką publiczną tu:

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/996625.html

(za mac.gov.pl)

 

portal_zbiorek_-_do_czego_sluzy_mailing.docx
16 Bajty
profil_zaufany-_instrukcja_mailing.docx
18 Bajty
zbiorki_-najwazniejsze_informacje_mailing.docx
28 Bajty
zgloszenie_na_epuap_instrukcja_mailing.docx
23 Bajty
zgloszenie_papierowo_instrukcja_mailing.docx
16 Bajty
zgloszenie_zbiorki-wymagane_dokumenty_mailing.docx
14 Bajty