Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida zapraszają na promocję najnowszej płyty Roberta Fursa zatytułowanej „In Tango” wydanej przy wsparciu finansowym w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląga. Wydarzenie odbędzie się 16 maja 2022 r. o godz. 18.00 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej ul. Św. Ducha. Wstęp wolny.

Robert Furs - akordeonista - wirtuoz, pianista, dyrygent. Ukończył studia mistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury i Edukacji Muzycznej oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym Specjalność - Akordeon w klasie prof. Elżbiety Rosińskiej. Ukończył wiele kursów mistrzowskich prowadzonych przez znawców instrumentu, m.in.: Kurs Mistrzowski - prof. M. Kern (Niemcy), Warsztaty Akordeonowe - L. Puchnowski (Polska), Kurs Mistrzowski - prof. A. Zagoriański (Ukraina), Kurs Mistrzowski - prof. I. Battiston oraz prof. F. Palazzo (Włochy).


Jako akordeonista koncertuje solowo i w zespołach kameralnych. Jest w regionie popularyzatorem akordeonu, jako instrumentu solowego. Współpracuje z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym, Filharmonią Pomorską im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy i innymi instytucjami kulturalnymi w Polsce. W 2016 roku w dowód uznania jego talentu Elbląskie Towarzystwo Kulturalne przyznało mu Stypendium Artystyczne „Promocje”. Artysta jest również czterokrotnym laureatem Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląga przyznanego mu przez Prezydenta Miasta w latach 2016- 2021. Znaczącą pozycją w dorobku artystycznym Roberta Fursa jest jego pierwsza solowa płyta „FURS-ACCO”, w której prezentuje akordeon, jako instrument artystyczny i która jest odzwierciedleniem jego dotychczasowych doświadczeń muzycznych. Publikacja ta, ze względu na jej wartość muzyczną, została wydana przez Wydawnictwo Soliton w Europie pod nazwą „CLASSICAL ACCORDION”. Kolejne płyty to: „Electric Radiator”, „The Sound of France”.


W trakcie wieczoru promocyjnego artysta zaprezentuje kilka utworów ze swojej najnowszej płyty, a gościnnie towarzyszyć mu będzie Mariana Myslitska - skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Marii Suwary.