Poszczególne warsztaty pozwolą uczestnikom odpowiedzieć sobie na pytanie czy bardziej są liderami czy animatorami, jak diagnozować potrzeby mieszkańców. Efektem będą powstałe pomysły na inicjatywy lokalne oraz określenie sposobów i metod ich realizacji. Uczestnicy dowiedzą się o różnych sposobach finansowania inicjatyw, w tym zaplanują i przeprowadzą własne akcje crowdfoundingowe. Będą również tworzyć i poszerzać sieć partnerów w swoim środowisku, aby zwiększyć skalę działań i wzmacniać ich trwałość. Dużo uwagi poświęcimy również sposobom mobilizowania i angażowania mieszkańców do działania, by w sposób trwały podnieść ich zaangażowanie w życie społeczności lokalnej
Profil uczestnika:
Do udziału w cyklu zapraszamy po 2 przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w Elblągu (członków, pracowników lub wolontariuszy), dla których inicjatywy społeczne są lub mogą być narzędziem realizacji celów statutowych.
Korzyści dla organizacji:
- będziecie potrafili budować partnerstwa wokół podejmowanych inicjatyw,
- będziecie przygotowani od strony merytorycznej do realizacji działań z mieszkańcami i pracy animacyjnej
- zwiększycie efektywność działań w środowisku, co szybko przyniesie wymierne korzyści (więzi, relacje z mieszkańcami)
- po ukończeniu cyklu zrealizujecie inicjatywę, dysponując budżetem do 4 000 zł.
Co wyróżnia naszą Akademię Rozwoju Lokalnego?
Jesteśmy organizacją, która od wielu lat działa na rzecz wzmacniania sektora pozarządowego na Warmii i Mazurach. Jako lider i inicjator wielu działań na rzecz rozwoju społecznego zdobywaliśmy doświadczenia, które obecnie pozwalają nam tworzyć autorskie programy, wypracowywać metody, tworzyć narzędzia ułatwiające działalność w sektorze.
Dzięki realizacji projektu Elbląski Inkubator Obywatelski mamy możliwość podzielenia się tym doświadczeniem, wiedzą i narzędziami z 8 organizacjami w Elblągu. Podczas całego cyklu będziecie pod okiem doświadczonych trenerów planować realizację inicjatyw społecznych. Dodatkowo każda z organizacji dysponować będzie budżetem, który umożliwi realizację zaplanowanych inicjatyw.
ARL to 3-miesięczny, wielowątkowy trening realizacji inicjatyw społecznych obejmujący aspekty angażowania i mobilizowania społeczności oraz finansowania inicjatyw w parciu o to zaangażowanie. Absolwent cyklu będzie potrafił dokonać diagnozy środowiska lokalnego i zgodnie z nią zaplanować działania i zaangażować w ich realizację mieszkańców. To umiejętności, które w przyszłości z powodzeniem będziecie mogli wykorzystywać do realizacji działań Waszej organizacji.
Aby zgłosić organizację do Akademii Rozwoju Lokalnego należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania poniżej wraz z regulaminem i programem Akademii) i do 24 kwietnia (środa) przesłać go na adres mailowy j.duks@eswip.pl, lub dostarczyć do siedziby Stowarzyszenia ESWIP (ul. Związku Jaszczurczego 17, 82-300 Elbląg).