Co roku na początku października na całym świecie sadzi się cebulki żonkili przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, wolontariusze kwestują na rzecz hospicjum. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol – symbol nadziei na nowe życie – odrodzenie.
Hospicjum Elbląskie akcję Pola Nadziei organizuje od 2004 roku.
Program:
- 25 kwietnia, godz. 17:00, Biblioteka Elbląska spotkanie autorskie „Zachwyt każdym oddechem” – zaprasza Biblioteka Elbląska, CSE Światowid
- 27 kwietnia – kwesty w na terenie miasta oraz w sklepach: Leclerc, Kaufland, Centrum Handlowe Ogrody
- 28 kwietnia – II Bieg Nadziei i Rodzinny piknik w Bażantarni,
- 12 maja – wolontariusze kwestować będą pod parafiami w Elblągu, Pasłęku, Zielonce Pasłęckiej, Drulitach, Młynarach, Jarnołtowie, Błudowie, Gronowie Elbląskim, Zwierznie i Jeziorze
Gościem specjalnym tegorocznych Pól Nadziei będzie Piotr Pogon. Organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z jednym z najbardziej walecznych ludzi. Piotr Pogon od lat zmaga się z chorobą nowotworową, był poddawany wielu operacjom, a na jego ciele znajduje się aż 100 szwów. „Jestem człowiekiem naznaczonym zarówno chorobami, jak i zachwytem nad życiem. To, co mi się przytrafiło przez te ponad 51 lat na tym padole, nie tylko zaskakuje mnie, ale i wszystkich wokół, bo mógłbym swoim życiorysem obdzielić pewnie parę osób. Są tacy, którzy mówią, że umarłem cztery razy. Ja twierdzę, że urodziłem się cztery razy.” Piotr jest świetnym sportowcem. Biegał po kenijskiej sawannie, ulicach Nowego Jorku i Tokio, przebiegł maratony, ultramaratony, brał udział w ekstremalnym maratonie Ironman. Jego pasją są góry. Podczas ostatniej wspinaczki na najwyższy szczyt Ameryki Północnej stracił dwa palce. Ale to mu nie przeszkodziło żyć wg prawdy życiowej, którą usłyszał od górala, współpacjenta, który robił rachunek sumienia, a brzmiało to mniej więcej tak: „Bo wis cłeku, ze te problemy som jak wenzełki na powrozie tego nosego zycia. Jok ktoś kce się ino po nim poślizgoć – to go straśnie dupa zaboli, a jok będzie mondry, to kozdy wenzełek wykozysta, coby wyzej wleźć. Na wirsycek”. Podczas ostatniej wspinaczki na najwyższy szczyt Ameryki Północnej stracił dwa palce, ale to mu nie przeszkodziło walczyć dalej.
Organizatorami spotkania z Piotrem Pogonem są: Hospicjum Elbląskie, Biblioteka Elbląska oraz Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
Akcja Pola Nadziei odbywa się dzięki wielkiemu zaangażowaniu współorganizatorów: wolontariuszy, pracowników, darczyńców.