„Z wiatrem…” to tytuł koncertu „XXI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2018”. Tym razem Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na szczególny koncert, bo sierpień to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, ale i rocznica tragicznej śmierci poety – powstańca. Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas zginął mając zaledwie 23 lata. Uznany powszechnie za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji zostawił po sobie wiersze. W czasie okupacji wydał 4 tomiki: „Zamknięty echem” (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942), „Arkusz poetycki Nr 1” (1944) i składankę „Śpiew z pożogi” (1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie, w „Pieśni niepodległej” (1942) i „Słowie prawdziwym” (1942). Zachowały się prawie wszystkie jego utwory: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań; zachowało się również kilkaset rysunków i grafik. Jego wiersze śpiewała Ewa Demarczyk, Michał Bajor czy Janusz Radek. W najbliższą niedzielę wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wysłuchamy w interpretacji Sławomira Zygmunta – muzyka, producenta i dziennikarza.

Artysta w przeszłości związany ze słynnym warszawskim klubem „Hybrydy”. Autor siedmiu płyt CD ("16 x Edward Stachura", "Ballada o Kazimierzu Dolnym", "Kiedy idę ulicą", "Polka dyrektora - piosenki satyryczne", "Elegia o chłopcu polskim", „Z wiatrem”, "Dokąd idziesz? Do słońca"),  dwóch kaset magnetofonowych MC: „Śmiech do łez - kabaret FTS", "Sted: opowieść - wiatr". Jego utwory znalazły się także na płytach: LP "Dla bliskich i dalekich" oraz CD "Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany". Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), książek: "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki", który zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania, oraz „Spotkania z...” z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. z Grażyną Szapołowską, Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Krauze). Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Sławomir Zygmunt jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych i oświatowych. Najnowszy, „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej", miał premierę w Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 sierpnia 2017 roku Sławomir Zygmunt został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W trakcie koncertu artysta zaprezentuje utwory z płyty zatytułowanej           „Z wiatrem”, gdzie znajduje się 17 wierszy wojennego wieszcza z przepiękną własną muzyką.  Usłyszymy m.in. wiersze: „Mazowsze”, „Biała magia”, „O Barbaro” czy „Elegia o chłopcu polskim”.  Z programem "Z wiatrem" w 2017 roku Sławomir Zygmunt zawędrował na Litwę, gdzie zagrał 6 koncertów fantastycznie odebranych zarówno przez Polonię jak i przez Litwinów.

W elbląskiej Bażantarni wystąpią: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitara, harmonijka ustna),  Krzysztof Domański – gitara.

Tradycyjnie już koncertowi towarzyszyć będzie konkurs tematycznie związany z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim i Zbigniewem Herbertem. Będzie możliwość pogrania w gry planszowe a przewodnikiem, instruktorem po grach będą animatorzy z „Planszówkarni”.

Początek tradycyjnie o godz. 17.00 – zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni.

Projekt realizujemy przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg  oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS  a tegorocznymi partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Fundacja MMusic (Holandia),  PTTK Oddział Ziemia Elbląska

Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl; Telewizja Truso; RMF Classic współpraca redakcyjna.