Już w najbliższą niedzielę (29 lipca 2018 r.) Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza do Bażantarni na V koncert XXI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2018. Tym razem organizatorzy chcą przypomnieć, zwłaszcza starszym mieszkańcom miasta, zespół i muzykę ich młodości.

„Gryfy” powstał na początku kwietnia 1964 roku. Patronat nad nim objęło Zrzeszenie Studentów Polskich przy UMK w Toruniu. Zespół w tymże roku wystąpił m.in.  w Wałczu, Inowrocławiu oraz w elbląskim  „Zamechu”. Był zespołem klubowym toruńskiej „Od Nowy” grał również na balach i koncertował  w toruńskim Dworze Artusa. Występował  m.in. z zespołem „Niebiesko-Czarni”. W 1965 roku zespół został zaproszony do Elbląga przez znanego elbląskiego animatora muzycznego Stanisława Cejrowskiego do występów w imprezie pod nazwą „Non-Stop” i grali w klubie ZKS Olimpia przy ul. Kotwiczej. Zagrali też gościnnie w sali widowiskowej Zamechu w ramach III Wojewódzkiego Turnieju Młodzieżowych Zespołów Rozrywkowych. Wystąpili również w okolicznych miejscowościach m.in. w  Krynicy Morskiej, Tolkmicku. Zespół istniał do końca 1966 roku występując  w klubach studenckich w całej Polsce, m.in. w warszawskiej „Stodole” czy też klubie SGPiS „Jajko”. Nie wszyscy muzycy dotrwali do dziś a po reaktywacji  w zespole grają dwie osoby z pierwszego składu „Gryfów”: Roman Krawczyk i Leszek Sochan. Po 53 latach wystąpią w Elblągu  w składzie: Krzysztof Czarniecki - gitara prowadząca, Leszek Sochan - gitara basowa, Jerzy Górski - gitara rytmiczna, Roman Krawczyk-perkusja.

Organizatorem koncertu jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne Tradycyjnie już koncertom towarzyszą konkursy. Będzie też możliwość pogrania przed koncertem   w gry planszowe a przewodnikiem, instruktorem po grach będą animatorzy z „Planszówkarni”. Początek tradycyjnie o godz. 17.00 – zapraszamy do muszli koncertowej  w Bażantarni.

Projekt realizujemy przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg a tegorocznymi partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Fundacja MMusic (Holandia),  PTTK Oddział Ziemia Elbląska

Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl; Telewizja Truso; RMF Classic współpraca redakcyjna.