Siódmego i ósmego lipca 2018 r. wikingowie serdecznie zapraszają wszystkich Elblążan oraz odwiedzających w tych dniach nasze piękne miasto, na jubileuszowy - X Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso w Elblągu.

Tegoroczna edycja nosi nazwę Powrót Floty Jarmeryka.

Przyjazd zapowiedzieli odtwórcy historyczni: wojowie i rzemieślnicy, pasjonujący się życiem i zwyczajami ludzi żyjących na naszych ziemiach w okresie wczesnego średniowiecza. Swoje obozowiska  rozbiją, jak co roku, na południowym narożniku Wyspy Spichrzów (w pobliżu MDK i Warszawska 55 ) .

Zawitają  też goście specjalni  tegorocznego festiwalu – legendarny w wikińskim świecie JARMERYK i jego załoga, na dwóch drakkarach, najpiękniejszych obecnie  w Polsce replikach statków, jakie w X w. pływały po wodach w rejonie dzisiejszego Elbląga.

Dla odwiedzających organizatorzy przygotowali wiele ciekawych gier i zabaw historycznych. Odbędą się pokazy walk wojów. Będzie można podszkolić się u wikingów w wiosłowaniu i udać z nimi w krótki rejs drakkarem po rzece Elbląg, w tym łodzią „Świętosławą” (najpiękniejszą i najstarszą w Polsce) i „Morąg” 18-metrową (najdłuższą w kraju).

Ponadto każdego dnia, o wyznaczonych godzinach, będzie można pospacerować po obozowisku w towarzystwie przewodnika - archeologa, który wprowadzi swoich słuchaczy w tajemniczy świat dawnych kultur Słowian, Prusów i Wikingów. Ze szczegółowymi informacjami o festiwalowych atrakcjach można zapoznać się poniżej poniżej, w  programie festiwalu .

 

Sobota 7 lipca godz. 12:00 – 20:30

12:00 - Uroczyste wpłyniecie floty Jarmeryka

12:30 - Zawody zręcznościowo - siłowe wikingów

14:30 - Bieg niewiast     

15:00 - Nauka wiosłowania na łodzi wikingów

15:30 - Spacer z przewodnikiem  po obozie wikingów

16:00 - Konkursy plebejskie dla publiczności

17:30 - Turniej walk wojowników

18:30 - Scenka historyczna zakończona bitwą 

19:30 - Wyścig Prusa

20:00 - Bursztynowe Fireshow – ogniste wybuchy

 

Niedziela 8 lipca godz. 12:00 – 17:00

12:00 - Turniej indywidualny wojowników 

14:00 - Toczenie głazów dla Kormaka

14:30 - Spacer z przewodnikiem  po obozie wikingów

15:00 - Konkursy plebejskie dla publiczności

16:00 - Walki wojowników - Kręgi Zdrady i Honoru

16:30 - Scenka historyczna -  potyczka łodzi wikingów

17:00 - Zakończenie Festiwalu

Organizatorzy : Elbląska Spółdzielnia Socjalna „Wehikuł Czasu – Wikingowie, Słowianie, Bałtowie” , Grupa Truso, Fundacja Bursztynowy Port.

Impreza pod honorowym patronatem Prezydenta  Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina jest realizowana przy wsparciu finansowym Prezydenta miasta Elbląg.

Do pobrania:

Plakat