Wspólne wypady do kina, kawiarni, teatru? Wyjazdy do lasu, zajęcia na łące i rodzinne ogniska? Twórcze spotkania dla dzieci i młodzieży, a także warsztaty kompetencji rodzicielskich dla dorosłych? To wszystko czeka na rodziny, które zdecydują się wziąć udział w rocznym, bezpłatnym programie rozwojowym, który realizowany będzie w sali zabaw „Pracownia 3 Pokoje” w Elblągu od 24 czerwca 2020 roku.

Za nami trudne doświadczenia związane z izolacją, a przed nami nowe możliwości. To idealny moment dla rodziny by zainwestować w relacje, znaleźć przestrzeń na rozwój osobisty, ale też przyjrzeć się z bliska temu, co szwankowało dotychczas i ponaprawiać, by razem żyło się lepiej. Projekt „Elbląska Pracownia Aktywności” to bezpłatny, roczny program wsparcia współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego dostępny dla mieszkańców Elbląga oraz powiatu elbląskiego, którzy zdecydują się na rodzinne, aktywne działanie i doświadczanie.

 

Dzięki dotychczasowym doświadczeniom organizatorów w realizacji tego rodzaju projektów, program został skonstruowany tak, by każdy znalazł w nim coś dla siebie. Zaplanowano cykl stałych zajęć twórczych prowadzonych w grupach - dzieci pracują w sali zabaw pod okiem animatorów, a rodzice działają w tym samym czasie z ekspertami w Klubie Aktywności Lokalnej. W ramach projektu przewidziano możliwość bezpłatnego korzystania z poradnictwa prawnego, psychologicznego, pedagogicznego, rozwojowego (coach) czy terapeutycznego.  Ponadto na uczestników czekają weekendowe warsztaty edukacyjno-rozwojowe i wspólne wyjścia.

  
Co mówią uczestnicy dotychczasowych działań:

„Dzieci czuły się u was jak w domu. Środy stały się świętem i nic nie było ważniejsze, niż warsztaty w Pracowni.”
„Nie ma nic lepszego niż te nasze spotkania w gronie rodziców: podzielenie się swoimi doświadczeniami, doświadczenie tego, że inni mają podobnie i wspólnie poszukać rozwiązań, nauczyć się, że pewne rzeczy można inaczej robić, że mamy prawo popełniać błędy.”
„Nareszcie mogłam zdjąć z siebie ciężary i wziąć głęboki oddech.”
„Jak zaczynaliśmy to myślałam sobie: co tydzień spotkania? Przez rok? To niemożliwe, żeby to wytrzymać. Nie wiem, kiedy ten rok minął. „

 

Realizatorzy zapraszają do udziału całe rodziny reprezentowane przez osobę dorosłą, która spełnia minimum jedno z poniższych kryteriów: osoba samotnie wychowująca dzieci, rodzina 3+, osoba bezrobotna bądź nieaktywna zawodowo, rodzina korzystająca ze świadczeń pomocy społecznej bądź Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, osoba niepełnosprawna, rodzic z dzieckiem z niepełnosprawnością, rodzina przeżywająca kryzysy lub osoba niesamodzielna, które z różnych względów potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To dla nich oraz ich dzieci zaplanowano roczny cykl działań skoncentrowanych na nauce wzajemnego zrozumienia i szacunku, wzmacnianiu bliskości czy budowaniu wzajemnych relacji.

 

Osoby zainteresowane zgłoszeniem swojej rodziny powinny wypełnić formularz dostępny w biurze projektu przy ulicy Fromborskiej 2A – siedziba Spółdzielni Socjalnej IDEA (Pracownia 3 Pokoje) w Elblągu – biuro otwarte od wtorku do czwartku w godzinach 10.00-16.00. Zainteresowanych zapraszamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem: 509 896 336 lub e-mailowego: projekty@idea.elblag.pl Formularz zgłoszeniowy dostępny jest także wersji „do pobrania” lub wypełnienia on-line na stronie www.idea.elblag.pl.

 

Projekt „Elbląska Pracownia Aktywności” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.