Przedsiębiorcy ze Szwecji i Finlandii zapoznają się z potencjałem inwestycyjnym i możliwościami eksportowymi Warmii i Mazur podczas IV edycji konferencji „Otwarci na Skandynawię”, która odbędzie się 15 września 2016 roku w Elblągu.

Przedsiębiorcy ze Szwecji i Finlandii zapoznają się z potencjałem inwestycyjnym i możliwościami eksportowymi Warmii i Mazur podczas IV edycji konferencji „Otwarci na Skandynawię”, która odbędzie się 15 września 2016 roku w Elblągu.

Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorców z regionu Warmii i Mazur oraz ze Szwecji i Finlandii. Swój udział w elbląskim przedsięwzięciu zapowiedzieli przedstawiciele firm, którzy są zainteresowani współpracą gospodarczą na terenie województwa. Są to przede wszystkim reprezentanci z branży budowlanej, tekstylnej, energetycznej, spożywczej oraz kosmetycznej.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną tematy związane ze skandynawską kulturą biznesową, uwarunkowaniami prawnymi oraz realiami związków biznesowych z firmami ze Szwecji oraz Finlandii. Zaplanowano również panel dyskusyjny “Warmia i Mazury w oczach firm ze Skandynawii, polsko-skandynawska kooperacja biznesowa”. Wydarzeniem towarzyszącym będą natomiast rozmowy biznesowe z firmami z regionu.

"W ostatnich latach samorząd województwa stał się znaczącym, stabilnym partnerem w biznesie – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Nasza rola jeszcze będzie rosła, nie tylko w sensie planowania zrównoważonego rozwoju województwa, ale i inwestora. W nowej perspektywie finansowania Unii Europejskiej samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ma do zainwestowania ponad 1,7 mld euro. Co najmniej połowę tych środków chcemy przeznaczyć na rozwój przedsiębiorczości. Zależy nam, aby Warmia i Mazury były postrzegane jako atrakcyjne nie tylko turystycznie, ale i przez pryzmat gospodarczy".  

Wśród zaproszonych prelegentów nie zabraknie przedsiębiorców z krajów skandynawskich, którzy w minionych latach zdecydowali się zainwestować na Warmii i Mazurach. Do nich zaliczają się przedstawiciele pola golfowego Sand Valley Golf Resort w Pasłęku czy firmy Eltel z Olsztyna – dostawcy kompletnych i nowoczesnych rozwiązań z zakresu energetyki i telekomunikacji. Chociaż trzeba pamiętać, że skandynawskich inwestorów jest tutaj znacznie więcej m.in. Ikea-Swedwood z Wielbarka (tartak oraz fabryka mebli), Visimind z Olsztyna (firma zajmująca się głównie pozyskiwaniem oraz opracowaniem zobrazowań dwu i trójwymiarowych) czy Tetra Pak z Olsztyna (światowy lider w dziedzinie przetwarzania i pakowania żywności).

Zainteresowanie krajami północy nie jest przypadkowe, bo Skandynawia jest coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla polskich firm. Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2014 roku Polska znajdowała się na 11. miejscu wśród odbiorców szwedzkich towarów. Z kolei zgodnie z danymi podanymi przez Szwedzkie Krajowe Stowarzyszenie Handlowe Przetwórców Drewna i Branży Meblarskiej na temat szwedzkiego importu i największych eksporterów w 2015 roku, Polska znalazła się ex aequo na pierwszym miejscu z Chinami, jeśli chodzi o import mebli do Szwecji. Finlandia plasuje się na miejscu 13., zarówno wśród krajów eksportujących, jak i importujących.  Według NBP do końca 2013 roku Finlandia zainwestowała w Polsce w formie inwestycji bezpośrednich 1,56 mld euro.

„Otwarci na Skandynawię" jest kolejnym etapem promocji gospodarczej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, która jest skierowana na biznes z krajów skandynawskich. Dotychczasowe działania opierały się przede wszystkim na misjach przyjazdowych i wyjazdowych, bezpośrednich spotkaniach i kontaktach, kampaniach promocyjnych. Na potrzeby inwestorów z Europy oraz naszego kraju przygotowano także nowe narzędzie – kalkulator inwestycyjny, w którym można porównać koszty pracy oraz ulgi podatkowe w poszczególnych państwach.

Organizatorami wrześniowego przedsięwzięcia są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto Elbląg. Honorowy patronat nad konferencją objęły Ambasady Szwecji i Finlandii w Polsce oraz Fundacja Naukowa Norden Centrum. Partnerem wydarzenia jest natomiast Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie.

PROGRAM KONFERENCJI (15 września 2016, Ratusz Staromiejski w Elblągu): 
8.30 - Rejestracja gości 
9.00 - Otwarcie konferencji - Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego 
9.20 – Wystąpienie Witolda Wróblewskiego, prezydenta miasta Elbląg
9.30-9.45 - Do Business in Warmia and Mazury/Warto rozwijać biznes na Warmii i Mazurach - Natalia Szpurko, Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
9.45-10 - Why Warmia and Mazury?- Dlaczego Eltel wybrał Warmię i Mazury? - Maciej Ostrowski, Eltel Networks Energetyka S.A.
10-10.15 - Business in Poland - It is easier than you think/ Biznes w Polsce - to prostsze niż myślisz - Piotr Pruś, ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna Sp. z o.o.
10.15-10.30 – Business between Poland and Sweden - My experience/ Biznes pomiędzy Polską a Szwecją - Moje doświadczenia - Mats Gullström, Szwedzko-Polska Izba Handlowa
10.30-11 - przerwa kawowa
11-11.15 - Polish vs. Scandinavian Communication Culture/ Komunikacja kulturowa Polska kontra Skandynawia - Marcin Fronia, Norden Centrum
11.15-11.30 - The entrepreneur’s perspective/ Perspektywa biznesmena - Antti Pohjonen, Sand Valley Golf Resort
11.30-12.30 - poczęstunek
12.30-13.30 - Panel dyskusyjny: Warmia i Mazury w oczach firm ze Skandynawii, Polsko-Skandynawska kooperacja biznesowa - Moderator: Radosław Zawadzki, Departament Koordynacji Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
13.30-13.40 - zamknięcie konferencji – moderator Piotr Burczyk, Departament Koordynacji Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
13.45-16 - Spotkania B2B

 

(materiały ze strony Urzędu Miejskiego w Elblągu)