Zarządzeniem Prezydenta Witolda Wróblewskiego powołano zespół do spraw wdrożenia nowej edycji budżetu obywatelskiego na 2016 rok. Przewodniczącym zespołu został wiceprezydent Janusz Nowak. Po konsultacjach z przedstawicielami klubów radnych oraz organizacji pozarządowych ustalono nowe zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego oraz harmonogram prac wdrażania budżetu.

Budżet obywatelski przyjął się w naszym mieście, to już jego czwarta edycja. Do podziału jest co najmniej 400 tysięcy złotych na każdy okręg wyborczy i co najmniej 500 tysięcy złotych na projekty ogólnomiejskie. Nie zabrakło nowości – w poszczególnych okręgach z puli wydzielono kwotę 50 tys. złotych na tak zwane małe projekty, wydzielono również w każdym okręgu po 5 tysięcy złotych na promocję budżetu (10 tysięcy w przypadku projektów ogólnomiejskich).
     
     Jakie terminy?
     
Zarządzenie prezydenta w sprawie budżetu obywatelskiego zawiera także szczegółowy harmonogram. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły do ratusza od 15 maja do 3 lipca. Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone przez poszczególne departamenty do 28 września, bo czym nastąpi głosowanie za pomocą ankiet i na stronie internetowej budżetu obywatelskiego. Zwycięskie projekty poznamy w drugiej połowie października. Po uchwaleniu budżetu na 2016 rok, znajdą się one w planie inwestycyjnym.
     Tymczasem nie zrealizowano jeszcze żadnej inwestycji z budżetu obywatelskiego na 2015 rok. - Czekaliśmy na uchwalenie budżetu, by uruchomić przetargi na potrzebną dokumentację i wykonanie. Większość inwestycji zostanie ukończona w drugiej połowie roku – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
     Najszybciej powinny być gotowe zielone miejsca parkingowe przez Gimnazjum nr 7. - Do 6 maja wpływały oferty na budowę miejsc, do 15 maja powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą, który będzie miał 30 dni na jej realizację – dodaje Joanna Urbaniak.
     
     Trzeba czekać na dokumentację
     
W kolejce czekają inne zwycięskie projekty budowy: chodnika wzdłuż al. Odrodzenia (wybór wykonawcy ma nastąpić jeszcze w maju, termin realizacji 60 dni od podpisania umowy), parkingów i naprawy nawierzchni ul. Mącznej (trwają prace nad dokumentacją, ma być gotowa do końca maja), boiska przy Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Modlińskiej (trwają prace nad dokumentacją), kompleksu sportowego przy ul. Lotniczej (do 18 maja ma być gotowa dokumentacja) czy też wybiegu na psów w Parku Dolinka i miejsc postojowych przy ul. Kościuszki.
     - Czekamy również na rozpatrzenie wniosków prezydenta Elbląga przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w sprawie toru wrotkarskiego przy ul. Agrykola. Mieszkańcy chcieli, by wymienić tam nawierzchnię, miasto stara się o pozyskanie środków na instalację do mrożenia tego toru w zimie – powiedziała nam Joanna Urbaniak.
     Przypomnijmy, że w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli 471 wniosków, na które oddano prawie 20 tysięcy głosów.

 

źródło: www.portel.pl

autor: RG