Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza pracodawców i osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30 roku życia, do korzystania z nowej formy pomocy jaką jest bon stażowy i bon zatrudnieniowy. Obopólna korzyść pracodawcy i bezrobotnego jaką dają bony sprzyja tworzeniu miejsc pracy. Bon stażowy i bon zatrudnieniowy stwarzają pracodawcy szansę uzyskania dobrego pracownika, a osobie bezrobotnej szansę na podjęcie aktywności zawodowej.

Czym jest bon stażowy?

Bon stażowy stanowi gwarancję skierowania osoby której bon przyznano, do odbycia stażu u wskazanego przez nią pracodawcy na okres 6 miesięcy. Nastąpi to, o ile pracodawca zobowiąże się zatrudnić tę osobę po zakończeniu stażu, na okres kolejnych 6 miesięcy.

Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego przez cały deklarowany okres 6 miesięcy po zakończeniu stażu, otrzyma premię w wysokości 1 500 zł. (kwota premii podlega waloryzacji). Jednorazowo wypłacona premia stanowi wsparcie dla przedsiębiorców udzielane na zasadach pomocy de minimis.

Jak uzyskać staż na podstawie bonu stażowego?

Po otrzymaniu akceptacji dla wniosku o przyznanie bonu bezrobotny samodzielnie wyszukuje pracodawcę do realizacji stażu. Jeśli  ma trudności w znalezieniu odpowiedniego pracodawcy, pomocy może udzielić mu doradca klienta stale pracujący z daną osobą bezrobotną. Każdy bon ma określony termin ważności, w którym bezrobotny obowiązany jest do znalezienia pracodawcy, który przyjmie go na staż.
   
Jakie korzyści daje bon stażowy?

Pracodawca otrzymuje możliwość przygotowania stażysty do pracy na konkretnym stanowisku, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami swojej firmy. Przez pół roku nie ponosi kosztów wynagrodzenia. Premia finansowa wypłacana pracodawcy po wywiązaniu się z warunków umowy oraz sfinansowanie badań lekarskich lub psychologicznych osobie bezrobotnej stanowią dodatkowe elementy wsparcia.

Bezrobotny w okresie odbywania stażu otrzymuje stypendium, a ponadto zyskuje możliwość nabycia doświadczenia zawodowego oraz gwarancję zatrudnienia po stażu. Istnieje również możliwość otrzymania zwrotu kosztów za dojazdy na staż.

Czym jest bon zatrudnieniowy?

Bon zatrudnieniowy stanowi gwarancję zrefundowania pracodawcy przez okres 12 miesięcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego, posiadacza bonu. Pracodawca zobowiązany jest do dalszego zatrudnienia bezrobotnego po okresie 12 miesięcznej refundacji przez okres dalszych 6 miesięcy. Refundacja ta stanowi pomoc de minimis. Jej wysokość to 100% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych – obecnie 831,10 zł brutto.
   
Jak uzyskać zatrudnienie na podstawie bonu zatrudnieniowego?

Po uzyskaniu akceptacji dla wniosku o przyznanie bonu zatrudnieniowego bezrobotny samodzielnie wyszukuje pracodawcę, który zadeklaruje zatrudnienie go na okres 18 miesięcy. Bon zatrudnieniowy ma ustalony termin ważności, tj. termin, w którym bezrobotny szuka pracodawcy.

Pracodawca składa w urzędzie pracy wniosek o refundację w oparciu o bon zatrudnieniowy danej osoby. Następuje podpisanie umowy pomiędzy urzędem pracy i pracodawcą. Bezrobotny podejmuje zatrudnienie za skierowaniem z urzędu.
   
Jakie korzyści daje bon zatrudnieniowy?

Do pracodawcy zgłasza się osoba aktywna, chętna i zmotywowana do podjęcia zatrudnienia. Stanowi to gwarancję jej zaangażowania w wykonywaniu przyszłych obowiązków służbowych. Comiesięczna refundacja wypłacana przez urząd pracy ułatwi pracodawcy utrzymanie tego stanowiska pracy.

Bezrobotny uzyskuje możliwość zdobycia nowych lub utrwalenia już posiadanych umiejętności zawodowych, a przede wszystkim możliwość uzyskania nieprzerwanego zatrudnienia przez okres 18 miesięcy.

Zapraszamy do skorzystania z proponowanych form wsparcia. Pomocy i informacji udzielą doradcy klienta.



Mirosława Sterna
PUP Elbląg


źródło:  http://info.elblag.pl/8,39504,Wsparcie-dla-pracodawcow-szansa-dla-osob-bezrobotnych-do-30-roku-zycia.html#ixzz3PRLcSjt0