Stowarzyszenie Forum Animatorów Społecznych zaprasza do udziału w projekcie „Rozwiń skrzydła”, realizowanego ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W związku z wakacjami, czasem urlopowym termin rekrutacji został wydłużony do 10.08.2018 (piątek). Zaproszenie adresowane jest do organizacji pozarządowych z woj. warmińsko-mazurskiego, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich, chętnych do podnoszenia własnego potencjału rozwojowego, ludzkiego i operacyjnego.

W ramach projektu organizacja oraz jej członkowie mogą wziąć udział w następujących działaniach:


Akademia Rozwoju Lokalnego
Pięcio-sesyjny cykl edukacyjny dla liderów i członków organizacji pozarządowych z województwa. Akademia  umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu organizowania społeczności lokalnych, diagnozowania problemów i potrzeb, aktywizowania i mobilizowania do działania mieszkańców, tworzenia sieci współpracy - koalicji i partnerstw lokalnych, projektowania zmiany społecznej, realizacji inicjatyw rozwoju  lokalnego. Kładzie duży nacisk na partycypację obywatelską i włączanie społeczności lokalnej w procesy decyzyjne.
Terminy sesji :
I. 31.08-1/2.09.2018
II. 28-30.09.2018
III. 19-21.10.2018
IV. 09-11.11.2018
V. 30.11-1/2.12.2018
By uczestnikom Akademii pokazać w praktyce, jakimi metodami pracujemy i jak działają ośrodki  edukacji  nieformalnej,  jedna z sesji odbędzie się w Ośrodku integracyjno-szkoleniowym „Dobra Siła” w Starych Juchach, a druga w Miejscu Inicjatyw Pozytywnych - Kacze Bagno koło Nowego Miasta Lubawskiego.


Szkolenia Tematyczne
I. Public-relations i media społecznościowe w organizacjach pozarządowych.
Podczas szkolenia uczestnicy poznają możliwości mediów społecznościowych, zasady dbania o dobry wizerunek organizacji i kształtowania relacji publicznych, tworzenie koalicji, partnerstw, sieci.
II. Zarządzanie sobą w czasie.
Garść niezbędnej wiedzy dla skutecznych liderów NGO, którzy łącząc wiele funkcji i zadań każdego dnia, muszą znać zasady organizacji pracy, planowania działań w czasie oraz realizacji celów. Wszystkie 2 szkolenia będą prowadzone metodami aktywnymi przez doświadczonych trenerów.


Forum Inicjatyw Lokalnych
Forum, które w tym roku odbędzie się w dniach 13-15 września, to spotkanie dla przedstawicieli NGO, uczestników projektu, animatorów oraz zaproszonych gości (wybrane Departamenty Urzędu Marszałkowskiego, Lokalne Grupy Działania itp.). To swoista platforma wymiany doświadczeń, dzielenia się swoimi  spostrzeżeniami i problemami, a także chwalenia się tym, co nam wychodzi i zachęcania innych, by nie bali się iść swoją drogą. Podczas forum zaprezentujemy  ciekawe przykłady zarządzania organizacjami pozarządowymi, dobre praktyki w postaci rozwiązań technologicznych i narzędzi wykorzystywanych przez organizacje do skutecznego zarządzania. Będzie można również posłuchać o korzyściach płynących ze współpracy  JST i NGO.


Webinaria
To nowy sposób na przekazywanie wiedzy w pigułce. Czas oraz odległości nie jednokrotnie utrudniają nam zdobywanie wiedzy, a webinarium to sposób, by bez wychodzenia z domu  podnosić swoją wiedzę oraz kompetencje. Podczas webinariów poruszymy między innymi tematykę prawnych  i księgowych aspektów działania organizacji, zaś uczestnicy projektu będą mieli wpływ na tematy poruszane podczas tych spotkań.


Konkurs Inicjatyw Rozwoju Lokalnego
Każdą nabytą wiedzę trzeba podeprzeć działaniem w praktyce, dlatego w ramach projektu ogłoszony zostanie konkurs mini-grantów dla organizacji uczestniczących, który wyłoni 10 najlepszych inicjatyw promujących model rozwoju lokalnego, partycypacji społecznej, poczuciu sprawstwa i zaangażowania mieszkańców. Inicjatywy mają wzmacniać zdolności organizacyjne, angażować członków i wolontariuszy, podnosić profesjonalizm, a także zwiększać liczbę partnerów lokalnych. Dodatkowo premiowane będą inicjatywy odnoszące się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Łączna pula środków przeznaczonych na konkurs to 20 tys. złotych, zaś wkład własny na poziomie min. 50% uwzględniać może pracę wolontariuszy, zasoby własne organizacji/społeczności oraz pozyskane środki od instytucji i przedsiębiorców lokalnych.


Przez cały okres realizacji działań z organizacjami uczestniczącymi w projekcie pracował będzie animator odpowiedzialny za bezpośredni kontakt, pomoc w identyfikowaniu ich potrzeb, wskazywanie możliwości rozwoju oraz zachęcanie do współpracy w ramach tworzonej sieci.


Jeśli zainteresowało Cię którekolwiek działanie to jest to projekt dla Ciebie i Twojej organizacji!
Zgłoś się już dziś - zapoznaj się z regulaminem (do pobrania poniżej), wypełnij formularz zgłoszeniowy(do pobrania poniżej) i wyślij go do organizatorów.
Skan wypełnionego formularza zgłoszeniowego prześlij do 10.08.2018 na e-mail:biuro@forumanimatorow.org, zaś oryginał drogą tradycyjną na adres  Forum Animatorów Społecznych, ul. Warszawska 55, 82-300 Elbląg.

Regulamin_projektu_aktualny_02.08.2018.doc
200.5 KB
Formularz_rekrutacji_dla_Organizacji.doc
172.0 KB