Już w najbliższą niedzielę Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na pierwszy w tym roku koncert XXI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2018. W koncercie zatytułowanym „Białe róże” wystąpią: Joanna Wesołowska (śpiew), Sylwia Zakrzewska (śpiew) a towarzyszyć im będzie Tadeusz Kassak. Publiczność usłyszy m.in. utwory znane i lubiane nie tylko w okresie międzywojennym. Początek o godz. 17.00.

Tegoroczny sezon w Bażantarni zainaugurują:  mezzosopranistka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w klasie śpiewu prof. Brygidy Skiby - Joanna Wesołowska. Na tej uczelni ukończyła również Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne. Uczestniczyła w kursach wokalnych u m.in. Andre Orlowitza, Jadwigi Rappe, Heleny Łazarskiej, Rolando Panerai, Dariusza Grabowskiego, Roberta Nakonecznego. Już w czasie studiów wystąpiła w operze „Eugeniusz Oniegin” jako Niania, wystawionej w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W roku 1992 śpiewała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki  Współczesnej „Warszawska Jesień”, współpracowała ze „Scholą Cantorum Gedanensis” i „Cappellą Gedanensis”. Od 2002 roku pracuje w Operze Bałtyckiej, gdzie występowała m.in. w spektaklach operowych: P. Czajkowskiego - „Eugeniusz Oniegin”, St. Moniuszki - ”Straszny dwór”, G. Rossiniego - „Cyrulik sewilski”, R. Straussa - „Kawaler srebrnej róży”, J. Straussa - „Baron cygański”, Ch. Gounoda - „Faust”, G. Donizettiego – „Anna Boleyn”, G. Verdiego - „Rigoletto”, K. Pendereckiego - „Czarna maska”, E. Sikory - „Madame Curie”. Wykonywała także altowe partie solowe w: „Gloria D-dur” - A. Vivaldiego, „Requiem” - W.A. Mozarta, „Stabat Mater” – G.B. Pergolesiego, „Msza C-dur” - F. Schuberta.


Sylwia Zakrzewska od 3. roku życia należała do dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego. W latach 1998-2004 uczennica klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej I st. w Gdańsku- Wrzeszczu. W trakcie nauki zafascynowała się fortepianem - co zaowocowało przyjęciem w 2006 roku do Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku- Wrzeszczu do klasy fortepianu i ukończeniem jej z oceną celującą. Jej Ważniejsze osiągnięcia to m.in. II miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu, III miejsce na X Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu, I miejsce na X Makroregionalnym Konkursie Solfeżowym w Bydgoszczy.   Absolwentka studiów licencjackich w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki z oceną bardzo dobrą, podczas których to zdobyła I miejsce oraz nagrodę specjalną na I Międzywydziałowym Konkursie Muzycznych Umiejętności Słuchowych (2014).Obecnie kończy studia magisterskie w klasie fortepianu ad. dr Piotra Słopeckiego w gdańskiej Akademii Muzycznej. Od zawsze wielką jej pasją jest śpiew. Była uczestniczką programu „Shibuya” w telewizji muzycznej Viva oraz programu Szansa na Sukces. W zakończonym dopiero co roku akademickim była solistką koncertów Akademickiego Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych prowadzonego przez Tadeusza Kassaka.  Jest też absolwentką wydziału Finanse i rachunkowość Uniwersytetu Gdańskiego.


Tadeusz Kassak  jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie puzonu prof. Magdaleny Zawadzkiej, puzonista  (w latach 1974 – 2009 ) Orkiestry  Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fr. Chopina w Gdańsku, a od 2007 r. wykładowca w klasie puzonu i tuby Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w której prowadzi także dęte zespoły kameralne. Jest laureatem Konkursu Młodych Puzonistów w Pabianicach(1975 r.) oraz Konkursu Kompozytorskiego na przebój studia „S-1” w Warszawie ( 1987 r.). Od 1979 r. prowadzi założony przez siebie Kwartet Dęty Filharmonii Bałtyckiej, z którym konertuje w kraju i za granicą. Zespół ma w dorobku nagranych wiele płyt analogowych m.in. we Włoszech oraz CD m.in. z Leszkiem Możdżerem, Olo Walickim, Gabą Kulką, Romanem Peruckim. Jako kompozytor uprawia przede wszystkim muzykę kameralną tworząc na bardzo różne składy instrumentalne, jednak najwięcej czasu poświęca na aranżacje i opracowania dla potrzeb orkiestr symfonicznych i zespołów kameralnych. Jest twórcą hejnałów Sopotu i Olsztyna. W latach 2003-2013 r. w roli pianisty i puzonisty założył  i prowadził  zespół kameralny „ Kassak Brass Ensemble” współpracując m.in. z Anitą Rywalską, Waldemarem Malickim, Maciejem Miecznikowskim. W 2009 r.  założył „Gdański Chór Puzonów” dla którego  aranżuje i komponuje, a grają w nim studenci i absolwenci Akademii Muzycznej  im. St. Moniuszki w Gdańsku. Od 2015 prowadzi Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych,  Od wielu lat pomaga zaistnieć na estradzie młodym obiecującym artystom, a wśród nich są m.in. Kacper Kukliński, Maciej Kułakowski, Maksymilian Pabjańczyk, Jan Rejnowicz jr, Karolina Sutt, Sylwia Zakrzewska, a także wspaniali  pasjonaci w bardzo różnym wieku m.in. Kaja Kuśpiet, Witold Głuchowski, Zbigniew Kalinowski.
Tradycyjnie już koncertom będą towarzyszyły konkursy a ten pierwszy będzie związany tematycznie z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości. Nowością będzie możliwość pogrania przed koncertami w gry planszowe.


Projekt realizowany jest przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.


Tegorocznymi partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Fundacja MMusic (Holandia),  PTTK Oddział Ziemia Elbląska.
Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl; Telewizja Truso; RMF Classic (współpraca redakcyjna).