Kupujemy za dużo, a później wyrzucamy. Źle przechowujemy żywność, co również prowadzi do tego, że ląduje ona w koszu na śmieci. Z drugiej strony, nadal wiele osób cierpi głód i niedożywienie. Dość! 16 października żywność zastrajkuje! Tego dnia ulicami Elbląga przejdzie kolorowy marsz. W ten sposób najmłodsi chcą zwrócić uwagę na problem liczony w tonach.

W Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Statystycznie to 52 kilogramy, które jeden obywatel wyrzuca do kosza. Pod tym względem nasz kraj zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej. Dlaczego wyrzucamy żywność?
     - Widocznie mamy za dobrze, kupujemy za dużo produktów, źle je przechowujemy – wskazuje Teresa Bocheńska, prezes Banku Żywności w Elblągu. - Jednocześnie istnieje poważny problem niedożywienia głównie dzieci i młodzieży. I to nawet nie chodzi o ubóstwo – zauważa. - Zły sposób odżywania, spożywanie fast foodów sprawia, że młodym brakuje odpowiednich składników odżywczych, co odbija się na ich zdrowiu.
     Pomoc potrzebującym niosą Banki Żywności. Elbląski ma pod opieką ok. 11 tys. osób – z terenu miasta (ok. 3 tys. osób) oraz ośmiu gmin. By otrzymać pomoc żywnościową z programu unijnego należy spełnić kryterium dochodowe, które obecnie wynosi 1280 zł na osobę samotną i 1028 zł na osobę w rodzinie.
     - Z roku na rok asortyment oferowany naszym podopiecznym jest ciekawszy – zapewnia Teresa Bocheńska. - Zawsze są to grupy produktów: mleczne, zbożowe, warzywno-owocowe i mięsne. Jednak w tym roku [program trwa od września 2017 do czerwca 2018 – red.], oprócz makaronu, kaszy, cukru, mleka, mamy także gulasz wieprzowy, makrele w puszkach, pasztet, marchewkę z groszkiem, dżem truskawkowy, a dojdzie niewielka ilość kabanosów i miodu.
     Na osobę – w trakcie trwania programu – przypada ok. 50 kg żywności.
     Dodatkowo Elbląski Bank Żywności przekazuje potrzebującym produkty, jakie otrzymuje m.in. z marketów, piekarni, gospodarstw rolnych.
     - Naszym wielkim darczyńcą jest gospodarstwo z Jegłownika, które przekazuje nam marchew, kalafiory, a nawet cukinie – chwali prezes Banku Żywności. - Warzywa pozyskujemy także z naszego pola, w tym roku były to bardzo smaczne ogórki.
     Od 1996 r. obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, który ma zwrócić uwagę na problem jej marnowania. W Elblągu 16 października żywność … zastrajkuje.
     - Wiadomo, że trzeba edukować dzieci i młodzież, a to wdzięczni uczniowie – przekonuje Teresa Bocheńska. - Łatwo ich przekonać do tego, że żywności się nie wyrzuca i że trzeba się zdrowo odżywiać. Chętnie uczestniczą w happeningu.
     16 października o godzinie 12 z Parku Planty wyruszy marsz kolorowo przybranych przedszkolaków i uczniów klas młodszych, starsi przyniosą transparenty. Przejdą Hetmańską, 1 Maja do Starego Miasta, by zakończyć wędrówkę w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych.
     - Tam przyjdzie czas na gry i zabawy związane z Dniem Żywności, ogłosimy wyniki konkursu plastycznego pt. „Nie marnuję – segreguję”. Nagrodzimy również najładniejszy strój i najciekawszy transparent – zapowiada Teresa Bocheńska.

 

Źrodło: portel.pl